Laser frakcyjny jest jednym z najpopularniejszych laserów wykorzystywanych w gabinetach medycyny estetycznej. Cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Co to jest laser frakcyjny CO2? Jak działa? Kiedy warto zdecydować się na zabieg laseroterapii?
Do czego służy laser frakcyjny CO2?
Obecnie najpopularniejszym urządzeniem, które ma niezwykle szerokie zastosowanie, jest laser frakcyjny ablacyjny CO2. Nadaje się on do zabiegów wśród osób z rozmaitymi fototypami skóry. Laser frakcyjny CO2 świetnie sprawdza się w przypadku redukcji różnego rodzaju blizn, np. po ranach ciętych, potrądzikowych, przerostowych, zanikowych. Można go także wykorzystać do laserowego liftingu twarzy, odmłodzenia skóry dłoni, szyi, dekoltu,
redukcji rozszerzonych porów, redukcji rozstępów, usuwania zmian skórnych, np. włókniaków, brodawek. Frakcyjny laser CO2 nadaje się do labioplastyki.
Jeśli Twoim problemem są kompleksy związane z powyższymi zmianami, warto zgłosić się na konsultację do kliniki medycyny estetycznej. Do przeciwwskazań należą m.in. ciąża, okres karmienia piersią, choroby nowotworowe, przewlekłe dermatozy, miejscowe stosowanie retinoidów, stosowanie retinoidów doustnie, nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe. Bardzo ważne jest rygorystyczne stosowanie się do zaleceń pozabiegowych, które przedstawia specjalista.
Jak działa laser frakcyjny?
Laser frakcyjny powoduje kontrolowany, fototermiczny uraz skóry. Co istotne, może on działać jedynie w naskórku, a jednocześnie docierać do głębszych warstw skóry właściwej. Światło lasera ablacyjnego CO2 odpowiednio wnika w skórę, a następnie jest absorbowane przez zawartą w niej wodę. Dochodzi do szybkiego podgrzania wody w tkance oraz jej odparowania. Efektem są mikroskopijne kolumny w skórze. Celem zabiegu z wykorzystaniem lasera frakcyjnego jest spowodowanie, iż kolagen w skórze ulega obkurczeniu, rozpoczyna się proces uzupełniania ubytków, czyli tworzenie się nowych włókien kolagenowych. Podczas procesu wydziela się ciepło, które uszkadza sąsiednie komórki. Nie należy się obawiać – uszkodzenia nie są duże. Parametry laserowe są indywidualnie dobierane do problemu pacjenta, fototypu skóry, możliwości jej gojenia się. Warto pamiętać, że z wiekiem traci się ok. 1% kolagenu zawartego w skórze. Mniej kolagenu to wyraźne opadanie skóry, zmarszczki. Im więcej kolagenu, tym bardziej jędrna, młodsza i
znacznie gładsza będzie skóra.